fbpx

İSGÜM VE PLATFORMDER SEKTÖR İÇİN BİR ARAYA GELDİ

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (İSGÜM) ile Platformder Teknik Komitesi, dernek üyesi Rent Rise firmasının ev sahipliğinde bir araya geldiler. Toplantıda iş sağlığı ve güvenliği alanında personel yükseltici platformların güvenli kullanımı, periyodik kontrolleri, kullanım alanları ve tüm bu alanlarla ilgili eğitim konuları görüşüldü.

Personel Yükseltici Sektöründe ilk defa gerçekleştirilen etkinlikte, bakanlıktan gelen uzmanlar ekipmanları kullanma fırsatı buldular. Programda konuşan Platformder Yönetim Kurulu Başkan Vekili Saruhan Günaydın, bu ekipmanların kullanım alanlarının artması için kamu ile çalışmalarımızı artıracağız. Amacımız inşaat dışında kalan büyük bir alan var burada da yüksekte çalışılıyor. Gelişmekte olan ülkelere baktığımızda yüksekte çalışmanın olduğu her yerde bu ekipmanlar kullanılmakta. Bizimde dernek olarak amacımız sektörümüzü bu Avrupa seviyesine getirmek.

Ev sahipliğini üstlenen Rent Rise Genel Müdürü Erhan Acar, personel yükseltici platform pazarı hakkında sunum yaptı. Sunumunda dünya pazarı hakkında bilgi verirken ülkemizin büyüyen bir pazar olduğunun altını çizdi. Nüfus olarak bize en yakın ülke olan Almanya ile karşılaştırma yapan Erhan Acar, Almanya’da her yüz bin kişiye 65 makine düşerken bu rakam ülkemizde 16 adet civarında. Bizlerde bu rakamlara ulaşabiliriz. Bunun için elimizden gelen tüm desteği vereceğiz şeklinde konuştu.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nden (İSGÜM) gelen uzmanlar, iş ekipmanları bölümü olarak sektör ile birlikte hareket etmek istiyoruz. Sahadan aldığımız bilgiler ile sektörler için daha efektif hizmet vermekteyiz. Bu bağlamda personel yükseltici platform sektörü bizler için önemli bir çalışma alanı. İlk etapta İSGÜM olarak, sektörün tabii olduğu standartlar çerçevesinde hazırladığımız Periyodik Kontrol Raporu ile Periyodik Kontrol Kriterlerini müzakere etme fırsatı bulduk. Sahada yaşanan İSG problemlerini sektör temsilcilerinden duymak bizler için önemliydi. Personel Yükseltici Platform kullanımına ilişkin firmaların yaşamış olduğu belgelendirme problemleri ve bu problemlere ilişkin çözüm önerilerini değerlendirdik. Şeklinde konuştular. Ev sahipliği yapan Rent Rise ve Platformder’e kendilerine bu imkânı sağladıkları için teşekkür ettiler.

Program, teknik çalışmanın ardından tamamlandı.

Bu gönderiyi paylaş