fbpx

Küresel Platform Pazarında Son Durum

Açıklanan son piyasa analizine göre, 2017 sonunda, dünya çapındaki kiralanan mobil yüksekte çalışma platformu (MEWP) filo büyüklüğü, 2016’ya kıyasla yaklaşık %8’lik bir artışla 1 milyon 350 bin adet seviyesine ulaştı. Küresel araştırma şirketi Ducker Worldwide tarafından derlenen raporda en dikkat çekici tespit, bölgeler arasındaki araç başına elde edilen büyük gelir farklılıkları oldu.

Rapora göre dünyanın en büyük pazarı olan ABD’de ekonomideki olumlu gelişmeler ve artan inşaat faaliyetlerine bağlı olarak toplam kiralık platform sayısı yüzde 4 artarak yaklaşık 583.239 adet oldu. Makaslı platformların ön planda olduğu pazardaki ortalama kira bedelleri %1 artarken, filoların kullanım oranı (utilisation rate) değişmeyerek yüzde 69’da kaldı. Sektörün cirosu ise %5 artışla 7,5 milyar Euro olarak gerçekleşti.

5 yıl aradan sonra ortalama kira bedellerinin yüzde 1 arttığı Avrupa’da sektörün cirosu da %6 artarak 2,6 milyar Euro’ya ulaştı. İnşaat ve inşaat dışı sektörlerdeki genel hareketliliğe bağlı olarak Avrupalı kiralama firmaları yüzde 4 artışla filo büyüklüğünü 279.266 adede çıkardı. Filoların kullanım oranı da 2 puanlık artışla %65’e çıktı.

Güney Doğu Asya’daki büyümeye Çin, Malezya, Singapur ve Tayland liderlik ederken, 2020 Expo Fuarı’na ev sahipliği yapacak Birleşik Arap Emirlikleri Orta Doğu’da pazarında ön plana çıktı. Diğer pazarlara kıyasla daha sakin bir yıl geçiren Latin Amerika’daki zayıf büyümede, zorlu geçen son yılların ardından toparlanmaya başlayan Brezilya etkili oldu.

Dikkat çeken bölgesel farklılıklar

Raporla ilgili bir değerlendirme yapan Tim Whiteman, “Bu yılki raporda, küresel çapta sağlıklı bir büyüme ve pozitif rakamlar gözlenmesine rağmen sektörün güçlü olduğu bazı bölgeler arasında belirgin farklılıklar olması dikkat çekiyor. Örneğin, ABD’deki araç başına ortalama gelir 16.092 Dolar iken, bu rakam Avrupa’da sadece 11.624 Dolar mertebesinde. Bunda birçok Avrupa kiralama şirketinin, piyasanın talebine cevap verebilmek ve artan sıkı emisyon düzenlemelerine uymak için daha özel hibrit veya elektrikli ekipmanlara geçiş yapması; İspanya ve İtalya gibi bazı Avrupa ülkelerinin küresel krizin etkilerinden henüz çıkıyor olması; İngiltere ve Almanya gibi pazarın güçlü olduğu ülkelerdeki sert rekabet gibi nedenler etkili oluyor.”Kiralama alışkanlığının yaygın olduğu ABD’de yaşayan kişi başına ortalama platform kiralama geliri 28,8 Euro iken, Avrupa’da bu rakam 7,1 Euro’da kalıyor. ABD’de 31,7 milyar Euro hacmindeki toplam kiralama pazarında, platform kiralamanın payı %19 iken, Avrupa kiralama pazarındaki (19,4 milyar Euro) platform payı %12 mertebesinde bulunuyor.

Kaynak: FMRENT

Bu gönderiyi paylaş