Masif Makina’dan Dizel Atağı

PLATFORM SEKTÖRÜNÜN EN GENÇ ÜRETİCİSİ MASİF MAKİNA, AVRUPA VE DÜNYANIN GELİŞEN TEKNOLOJİSİNİ YAKINDAN TAKİP EDEREK ÜRETTİĞİ YERLİ AKÜLÜ MAKASLI PLATFORMLARI PAZARA SUNUYOR. YAKIN ZAMANDA DİZEL MAKASLI PLATFORMLARIN SERİ ÜRETİMİNE GEÇMEYE HAZIRLANAN FİRMA, 2019’DA DA EKLEMLİ PLATFORM ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR

Yerli üretim makaslı platform üretme hayali ile sektöre adım atan ve kısa bir süre içerisinde kurumsal bir yapıya bürünerek faaliyetlerine başlayan Masif Makina, akülü makaslı platform kanadında üretimlerini sürdürüyor. Platformdergi olarak 2016 yılının sonlarına doğru kurulan ve her geçen gün yaptığı önemli üretimlerle adından sıkça söz ettiren firmanın Genel Müdürü Fatih Mehmet Aydın ile bir araya geldik ve Masif Makina’yı konuştuk.

FATİH BEY ÖNCELİKLE SİZİ VE MASİF MAKİNA’YI TANIYABİLİR MİYİZ?

Masif Makina, yerli üretim makaslı platform üretme hayali yola çıkarak 2016 yılında kuruldu ve faaliyetlerine başladı. Şu anda kendinden yürüyüşlü akülü makaslı platformlar üretmekte ve bu ürünlerin satış, servis ve bakım hizmetlerini vermekteyiz. Sektörün en geç üretici firmasıyız. Gün geçtikçe kendimizi geliştirmek adına da önemli çalışmalar yürütüyoruz. Sektöre nasıl girdiğime de değinecek olursam; makine mühendisiyim ancak sanayi sektöründe çok büyük bir geçmişim yok. Araştırarak bu sektöre giriş yapma kararı verdim. Tabi girmemdeki asıl amaç üretim ve imalat hevesiydi. Ne üretebiliriz diye araştırırken platform üretmek cazip geldi ve firmamızı kurarak, çalışmalarımıza başladık.

TÜRKİYE’DE YERLİ ÜRETİM YAPAN BİR FİRMA OLARAK NE GİBİ SORUNLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ?

Türkiye’de üretim yapmak kolay bir iş değil, fakat eskisi kadar da zor değil. Bugün devletin yerli üreticiye verdiği katkılar ve destekler, bir nebzede olsa hem maddi hem de manevi anlamda işletmeleri rahatlatıyor. O yüzden Türkiye’de üretim yapmak gün geçtikçe kolaylaşıyor diyebiliriz. Tabi hiçbir sorunumuz yok demek yanlış olur. En büyük sorunu deneyimli personel bulma konusunda yaşıyoruz. Türkiye’deki personel yükseltici platform sektörünün birkaç firma dışında üretim anlamında çok geliştiği söylenemez. Kiralama ve satış konusunda sektörde önemli adımlar atılıyor ama platform üretimi konusunda henüz yeni yeni hareketlenmeler yaşanıyor. İşte tam da bu noktada deneyimli ve teknik personel konusunda sorun yaşıyoruz. Ama bunların da kısa sürede aşılacağını ümit ediyorum ve düşünüyorum.

ÜRÜN GAMINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ? GELECEKTE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİZİ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR MUSUNUZ?

Konya’da bin 750 metrekarelik bir alana sahip fabrikamızda sadece akülü makaslı platform grubunda üretim yapıyoruz. Ürün yelpazemizde 8, 10, 12, 14 ve 16 metre çalışma yüksekliğine sahip platformlarımız yer alıyor. Şu anda dizel makaslı platformlarımızın Ar- Ge çalışmaları devam ediyor. Eğer her şey istediğimiz gibi giderse üç ay sonra dizel makaslı platformumuzun seri üretimine başlayacağız. 2019 yılında da eklemli platform üretme hedefimiz var. Bunun içinde çalışmalarımıza başladık. Kısa süre içerisinde bu şekilde ürün gamımızı genişletmeyi planlıyoruz.

ÜRÜNLERİNİZİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ NELERDİR? SİZCE, MÜŞTERİLER MASİF MAKİNA’YI NEDEN TERCİH ETMELİLER?

Sektördeki akülü makaslı platformlara genel olarak baktığınızda tüm marka ve modeller birbirine yakın ve benzer özellikler taşıyor. Müşteriler neden bizi tercih etmeliler diye kendimize sorduğumuzda ise bu soruya cevap olarak bazı artılar geliştirdik. Bu artıların başında seçtiğimiz akü grubumuz geliyor. Platformlarımızda hiçbir makinede bulunmayan traksiyoner akü grubunu kullanıyoruz. Traksiyoner akü grubunda,yerli üretim yapan Yiğit akü markasını tercih ediyoruz. Marka, akülerine 3 yıl garanti veriyor ve akülere düzenli bakım yapıldığında da 8-10 yıl rahatlıkla kullanılıyor. İkinci olarak makinemizi tasarlarken özellikle kiralamacıların makineye müdahalesini kolay hale getirdik. Dar alanlarda makineye kolay müdahale edilebilmesi için akünün bulunduğu alanı çift kapak ve geniş olarak tasarladık. Makinemizin elektrik sistemini de daha basit ve anlaşılabilir hale getirdik. Kısacası kullanımı kolay ve kullanıcılarına avantaj sağlayan bir makine ürettik. Bununla birlikte, satış sonrası hizmetlerde de gerek servis gerek yedek parça maliyetleri bakımından rakiplerimize göre avantajlı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ŞUBELEŞMEYE GİDECEK MİSİNİZ VE İHRACAT ÇALIŞMALARINIZ OLACAK MI?

Şu anda şubeleşmenin bizim için erken olduğunu düşünüyorum. Çünkü şubeleşmeden önce ürün çeşitliliğini tamamlamamız gerekiyor. Bu bağlamda önce ürün gamımızı tamamlayıp, ardından şubeleşmenin doğru olacağını düşünüyorum. Tabi bu süre içerisinde satış departmanından, satış sonrası hizmetler departmanına kadar tüm ekip arkadaşlarımızın başarılı çalışmaları ile mümkün mertebe en ücra noktalara ulaşarak pazarda yükselmeyi hedefliyoruz. Ürünlerimizi şu anda Türkiye pazarına sunuyoruz ama ihracata yönelme çalışmalarımıza da başladık. Yakın zamanda ihracat yapacağız.

SATIŞ SONRASI HİZMETLER, SERVİS VE YEDEK PARÇA KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARINIZ NELERDİR?

Masif Makina olarak servis araçlarımız mevcut. Türkiye’nin tüm bölgelerine 24 saat içerisinde müdahale ediyoruz. Makineyi sattığımız andan itibaren oluşabilecek herhangi bir problemde en geç 24 saat içerisinde müşterimize ulaşacağımızın garantisini veriyoruz. Çünkü; müşterilerimiz bu makineleri satın alırken her dakikasını bir maliyet olarak hesap ettiğinden dolayı oluşabilecek problemlere en kısa sürede nasıl müdahale nasıl edebiliriz diye hesaplama yaptık. Servis araçlarımızın yanı sıra bazı bölgelerde yetkili servis anlaşmalarımız mevcut. Müşterimiz için hangisi daha kolay olacaksa, o şekilde hizmet vermeye hazırız. Yedek parça stoğumuz gayet zengin. Yedek parça konusunda müşterimizi bekletme gibi bir durum da söz konusu değildir.

2017 YILI NASIL GEÇTİ? TESLİMATLAR NASIL GİDİYOR?

2016 yılının sonunda kurulup, üretime başladığımız için 2017 yılında çok büyük hedeflerimiz yoktu. Fakat yeni tasarımımız ve makinelerimizle 2018 ilk dört ayında 2017 satış rakamlarını geride bıraktık. Platform kiralama sektöründe önemli yere sahip olan Fatih Vinç A.Ş ile geçtiğimiz günlerde yaptığımız anlaşma neticesinde,yakın zamanda teslimatlarımızı gerçekleştireceğiz. Ankara Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesine de 12 metre akülü makaslı platformumuzu teslim ettik. Bu teslimatlar bizim için oldukça önemliydi. Onun haricinde daha çok Anadolu bölgesinde olmak üzere tüm şehirlerde makinelerimiz aktif olarak kullanılıyor.

PLATFORM SEKTÖRÜ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR. SİZ, SEKTÖRÜN GELECEĞİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ? BÜYÜYEN BU SEKTÖRDE MASİF MAKİNA NEREDE YER ALACAK?

Masif Makina’nın nerede yer alacağı konusunu şu şekilde değerlendirmek isterim. Üretici olarak burada bize düşen en önemli görev, iyi bir makine üretmek ve maliyetleri en alt seviyede tutarak, müşterinin öncelikli tercihi olmaktır. Sektör, şu anda büyüme aşamasında ve sektörün adetsel olarak yetersiz olduğu söyleniyor. Bu durum bizim için büyük bir avantaj. Masif Makina olarak bu avantajı değerlendirerek, kaliteli ürün yapıp, ürün çeşitliliğimizi artıracağız ve maliyetlerimizi en asgari seviyede tutacağız. Böylelikle pazardaki payımızı büyütmüş oluruz.

Bu gönderiyi paylaş