fbpx

Mesleki Eğitimi Tüm Paydaşları İle Konuştuk

Dernek Olarak, 27 Aralık 2017 Çarşamba günü, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün himayelerinde; “Mesleki Eğitim Çalıştayı” gerçekleştirdik. Programa 12 ilden Meslek Lisesi Öğretmenleri de katılım gerçekleştirdiler. Toplantıda; sektör temsilcileri yaşadıkları problemleri gündeme getirme fırsatı buldular.

Programın ilk bölümünde protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Açılış konuşmasında, Platformder Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Servet Ayhan, sektör adına bilgi paylaşımında bulundu ve büyüyen personel yükseltici platform sektörü için nitelikli eleman taleplerini bakanlık yetkililerine iletti.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü adına konuşma yapan, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Şennur Çetin, bu çalıştayın öneminden bahsetti. Tüm program boyunca, genel müdürlük olarak tüm konuşulanları not alacaklarını ve bunu bir rapor olarak Genel Müdürlerine ileteceklerini belirttiler. Ayrıca Sayın Çetin, çalıştaya katılanlardan bir talepte bulunarak, “hayalinizdeki mesleki eğitimi lütfen bir kağıda yazın ve bize iletin” şeklinde bir isteği oldu. Çalıştay sonunda, katılımcılar bu hayallerini yazarak kendilerine ilettiler.

Programın öğleden sonraki kısmında ise; Fatih Vinç A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kenan Aydın, servisleri ile birlikte yapmış oldukları araştırma sonuçlarını katılımcılar ile paylaştı. Daha sonra söz alan ACR Platform SSH Müdürü Sayın Emrah Güngör, firma olarak mesleki eğitimdeki istihdam politikalarını anlattılar.

ELS Lift Genel Müdürü Sayın Kerem BAYRAK,  ACR Platform SSH Müdürü Sayın Emrah Güngör, yapmış oldukları meslek lisesi istihdam çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Son olarak söz alan Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi İş Makinaları Bölümü Şefi Sayın Mehmet Emin Yaman, okul olarak yapmış oldukları okul – sanayi işbirliği ile alakalı bir sunum paylaştı.

Toplantıya katılan ELS Lift Genel Müdürü Sayın Kerem Bayrak ve Uzmanlar Platform Genel Müdürü Sayın Yusuf Tursun ise, imalat yönü ile mesleki eğitim konusunda yaşadıkları problemleri ve taleplerini ilettiler.

Çalıştay sonunda ortaya konan problemleri sıralayacak olursak:

  1. Mesleki eğitim kalitesinin düşük olması
  2. Okul-iş dünyası ilişkisinin yetersizliği
  3. İşgücünün mesleki kalifikasyonunun düşük olması
  4. İşgücü piyasasındaki ihtiyaçların değişimine hızlı uyumun gösterilememesi
  5. İşgücü arzı ile, işgücü talebi arasında kalite yönünden uyumsuzluk

Platformder olarak, bu problemlerin çözümü için, Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzalayarak çalışmalara başlama kararı alınmış bulunmaktadır.

 

Bu gönderiyi paylaş