PT20 LİSTESİ AÇIKLANDI

PT20 LİSTESİ AÇIKLANDI
Platformder tarafından “Türkiye’nin En Büyük Platform Kiralama Şirketleri” listesi açıklandı. Sektördeki 120 oyuncunun katıldığı listede 2.500 ile 200 arasında makineye sahip olan işletmeler, en büyük 20 kiralama şirketi arasında yer aldı.

PLATFORMDER, kiralama piyasasının haritasını çıkarttı. Sektörde aktif olarak faaliyet gösteren tüm işletmelerle tek tek iletişime geçen PLATFORMDER, firmalar tarafından beyan edilen makine adetlerini dikkate alarak “SEKTÖRÜN EN BÜYÜK 20 FİRMASINI” belirledi. Makine adetleri dikkate alınarak oluşturulan listenin ilk sırasında ise 2 bin 366 adet platform ile MRT Makina yer aldı.

TERCİH; YÜZDE 73,6 MAKASLI PLATFORM

120 firmanın yer aldığı araştırmada, en büyük 20 kiralama firmasının belirlenmesinin yanı sıra işletmelerin makine parklarındaki sahip olduğu platform ürün gruplarından hareketle sektörde en çok tercih edilen ürünlerin bilgisine de ulaşıldı. Listedeki makine gruplarına bakılacak olursa piyasada 9 bin 730 adet akülü makaslı, 893 adet dizel makaslı, 730 adet akülü eklemli, 772 adet dizel eklemli, 639 adet araçüstü, 145 adet dizel teleskopik, 149 adet dikey, 104 adet paletli ve 56 adet diğer olmak üzere toplam 13 bin 216 adet personel yükseltici platform bulunuyor. Bu rakamlara göre piyasadaki makinelerin yüzde 73,6’ısını akülü makaslı, yüzde 6,8’ini dizel makaslı, 5,5’ini akülü eklemli, 5,8’ini dizel eklemli, yüzde 4,9’unu araçüstü, yüzde 1,1’ini dizel teleskopik, yüzde 0,8’ini paletli, yüzde 1,1’ini dikey ve yüzde 0,4’ünü diğer platformlar oluşturuyor.

AĞIRLIK AKÜLÜ, DİZELE EĞİLİM VAR

Listedeki rakamlardan hareketle makaslı platformlarda daha çok akülü, eklemlilerde ise dizel makinelere ağırlık veriliyor.
Sonuç itibari ile listeden Türkiye platform kiralama sektörünün akülü makaslı platformlar ile başlayan yolcuğunun tüm hızıyla devam ettiği fakat gerek iklim gerekse çalışma koşulları nedeniyle işletmelerin dizel makinelere doğru bir eğilim gösterdiği sonucu ortaya çıkıyor. Türkiye piyasasında tercih edilen platformlar ile diğer ülkelerdeki platform tercihleri karşılaştırıldığında ise ihtiyaçların benzerlik gösterdiği görülüyor. Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerdeki kiralama parklarının çoğunluğunu makaslı platformlar oluşturuyor. İklim ve çalışma koşullarına göre akülü ve dizel ayrımına giden işletmelerin makaslıdan sonra eklemli ve araçüstü platforma ağırlık veriyor.

DÜNYA’DA DURUM

Personel yükseltici platform sektörü, dünya çapında gelişmesini sürdürüyor. 530 bin 525 adet platformun bulunduğu Amerika’da şu anda özellikle kiralamanın kuvvetli olduğu görülüyor. Amerika’nın arkasından küçük bir farkla Avrupa geliyor. Bu bölgede özellikle İtalya ve İspanya gibi ülkeler gittikçe kuvvetlenmeye başlıyor. Kiralamada hızlı büyüyen Çin piyasası çok iyi bir durumda ve bu yolda büyümeye devam etme sinyalleri veriyor. Güneydoğu Asya, son zamanlarda, platformlar için önemli yeni bir piyasa halini aldı. Singapur bölgede uzun yıllardan beri gelişmiş bir piyasaya sahip. Platform kiralama piyasasında büyüyen Türkiye İse önemli ülkeler arasında yer alıyor.

Listeyi İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız!

Bu gönderiyi paylaş