fbpx

Yüksekte Güvenli Çalışmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kiralama öncesinde makineler kullanıcı – operatör tarafından test edilmelidir. Bu kontroller kapsamında makinede bulunan tüm aşağıda ve sepette bulunan kullanım ve güvenlik sistemlerin çalışır durumda bulunmalıdır. Kiraladığınız platform sizin daha öncelerinden farklı olması durumunda ise; kiralayıcı firmanın yetkilileri tarafından bilgilendirilmeniz gerekmektedir. Birçok platform kiralayıcılar makinelerini bir şantiyeden diğer şantiyeye testlerinin yapılamadan göndermekte. Bu nedenle kullanım öncesi kontroller çok önemlidir.

Risk değerlendirmesi
Kullanıcıların ve operatörlerin eğitimlerinden işverenler ve şantiyede bulunan iş güvenlikçiler sorumludur. İş güvenliğinin sağlanması için gereken ekipmanların belirlenmesi ve kullanılmasını denetlemesi gerekmekte. Herhangi bir çalışma öncesi “risk değerlenmesi“ yapılmalı ve böylece kullanılacak platform- ekipmanlar belirlenmiş olmalıdır. Bütün platformların sepetinde ya da gövdesinde acil indirme ile butonları bulunmalı ve çalışıyor durumda olmalıdır.

İşveren sorumluluğu
Bu acil indirme ve müdahale prosedürlerini kullanıcı ve operatörler bilmek zorundadır. Bu gibi durumlarda çalışma sahasında bulunan bütün personel sepette çalışan personelin can güvenliği icin bu konuda bilgilendirmelidir. Yanlış bir kullanım sonucu makinenin devrilmesine ve etrafında bulunan diğer personelin yaralanmasına veya ölümüne sebep olur. Bir çalışma sahasındaki iş tehlikeli ise ve burada yapılacak olan çalışmada birden çok personel çalışacaksa, bu personellerin birbiriyle ilgili koordinasyon, iletişim kurmaları gereklidir. Bu durumda işveren, çalışan personelin koordinasyonu ve iletişimini sağlayarak güvenilir ve bilgili bir personel görevlendirmek zorundadır.

Kiralama şirketine danışın
Makinede oluşabilecek herhangi bir arızada makineye asla kendiniz müdahale etmeyin. Herhangi onarım çalışması yapılmamalı ve böyle bir durumda kiralama yaptığınız şirkete bildirmeniz ve teknik servisi tarafından onarılması doğru olur. Ayrıca platforma yanal kuvvet uygulamayın; yüklerin üreticinin belirttiği değerlerden daha fazla olması Personel Yükseltici Platform (PYP) dengesinin bozulmasına, devrilmesine ve hasar görmesine sebep olmaktadır.

Unutmayın! Emniyetli çalışma yüküne, kullanıcı sayısı, malzeme ve ekipmanların ağırlıkları dahildir. Aşırı yükleme yapılmamalıdır.

Haber: Yüksel DÜLGAR

KAYNAK: VİNÇ&PLATFORM DERGİSİ

Bu gönderiyi paylaş