fbpx

Sanayi Genel Müdürünü Makamında Ziyaret Ettik

Platformder Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan, Başkan Yardımcısı Saruhan Günaydın ve Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Tuncer, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Genel Müdürü Sayın Zübeyde Çağlayan’ı makamında ziyaret ettiler. Kendilerine yeni göreve atanmalarından dolayı tebriklerini ilettiler.

Derneğimiz hakkında bilgi verip, sektörün taleplerini kendilerine ilettiler.

 

Zübeyde Çağlayan kimdir?

Ankara doğumlu  Zübeyde ÇAGLAYAN,  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1992 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığında göreve başlamıştır.1992-2001 yılları arasında  Müsteşarlıkta yürütülmekte olan Ortak Geliştirme, Modernizasyon ve NATO projelerinin Sözleşme öncesi ve sonrası değişik aşamalarında  uzman yardımcısı ve uzman olarak görev yapmıştır. Bu dönem içerisinde yurtdışı ve yurtiçi mesleki eğitim ve konferanslara iştirak eden ÇAĞLAYAN, 1998 yılında Başkent Üniversitesinden İşletme Yönetimi alanında Yüksek Lisans derecesini almış, son olarak da Harvard Üniversitesi Kennedy  School’da  Üst Düzey Yönetici Programını  tamamlamıştır.

2001-2006 yıllarında  Elektronik Harp Şube Müdürü olarak görev yapan Çağlayan, 2006-2010 yılları arasında Elektronik Harp Daire Başkanlığının kurucu Daire Başkanı olarak görev yapmıştır. Bu dönem içerisinde Elektronik Harp Sektörel Stratejisinin hazırlanması ve  bir çok özgün yurtiçi geliştirme projesinin hayata geçirilmesi aşamalarını yürütmüştür. Bunlar arasında, Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma ve Taaruz Sistemleri, ED/ET Sistemleri, Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası,  Kara SOJ, El Yapımı Patlayıcılara Karşı Sistemler sayılabilir.

2010-2014 yıllarında Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı görevini yürüten ÇAĞLAYAN, bu dönemde Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2011-2016 Teknoloji Yönetim Stratejisini hazırlamış,  Savunma Teknoloji Yol Haritasının hayata geçirilmesi amacıyla Arge projelerinin planlaması ve hayata geçirilmesinden sorumlu olmuştur. Bu dönemde, Savunma Ar-Ge projeleri için düzenli olarak fon tahsisi sağlanmış ve yurtdışı bağımlılığın giderilmesi için bir çok proje hayata geçirilmiştir. Bu projeler arasında ULAK Genişbant Haberleşme, Havacılık için İleri Malzelemeler Geliştirme, Turbojet Motor, Katmanlı Üretim, Algılayıcı ve radar altbirim teknolojileri sayılabilir. 2011 yılında Sanayileşme Daire Başkanlığı görevini de vekaleten yürütmüştür.

ÇAĞLAYAN, Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2012-2016 Stratejik Planının hazırlanması çalışmalarında  yer almıştır. 2002-2004 yıllarında TUSAŞ Denetim Kurulu Üyeliği, 2007-2010 yılları arasında MİKES A.Ş Yönetim Kurulu üyeliği yapmış olan ÇAĞLAYAN,  2010-2014 yıllarında Teknopark-İstanbul A.Ş. Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmüş, aynı zamanda 2010-2015 yıllarında, ODTÜ Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliği, 2010- 2014 yılları arasında,  TÜBİTAK Savunma Teknolojileri Araştırma Grup üyeliği, 2013-2014 yıllarında Savunma Sanayii Müsteşarlığı Ar-Ge Panel üyeliğini yürütmüştür. Temmuz 2016’dan itibaren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Danışmanı olarak görev yapan ÇAĞLAYAN evlidir.

Bu gönderiyi paylaş